Kalorynka                  Skontaktuj się z nami!

Nie pamiętasz hasła?

Ćwicz na zdrowie!

Aktywność fizyczna zalecana jest podczas odchudzaniu jako metoda wspomagająca dietę. Bez nich efekty diety mogą być słabsze i krótkotrwałe.

Jak zacząć?

 

Rozpocznij aktywność fizyczną od trzech sesji w tygodniu po 30 min. 

i stopniowe zwiększaj ich częstotliwości do codziennych ćwiczeń po 30–45 minut. Jeśli twoja otyłość jest znaczna i masz przez to problemy ze stawami, nie wybieraj: biegania, chodzenia po schodach, gry w piłkę, jazdy na nartach, chodzenia po górach. Idealne za to będzie: pływanie, aqua aerobic, jazda na rowerze, ćwiczenia aerobowe, marsz, nordic walking.

 

Codzienne ćwiczenia powinny być na tyle intensywne, abyś podczas ich trwania spalała od 100–200 kcal do maksymalnie 300 kcal. W przypadku współistnienia chorób układu krążenia przed rozpoczęciem treningów skonsultuj się z lekarzem, który wykona próbę wysiłkową w celu ustalenia zakresu tętna treningowego.

 

Jak ćwiczyć?


1.    Aby zalecany czas wysiłku fizycznego np. godzina lub półtorej nie zniechęcały cię do podejmowania aktywności, w początkowym okresie możesz podzielić czas ćwiczeń na np. 3–4  partie po 10–20 minut i stopniowo wydłużaj do 60 lub 90 minut.

2.    Najlepszy efekty w odchudzaniu uzyskasz, gdy będziesz ćwiczyć na godzinę przed posiłkiem (najlepiej przed śniadaniem).

3.    Jeśli nie jesteś wystarczająco zdyscyplinowany, ćwicz z osobistym trenerem, który dobierze odpowiednią intensywność treningu oraz będzie cię motywował i nadzorował wykonywane ćwiczenia.

4.    Po treningu możesz odczuć głód i ulec pokusie ,,nagrodzenia się” jedzeniem, tłumacząc się dobrze wykonanym zadaniem i spaleniem dużej ilości kalorii. W takich sytuacjach najlepiej przeczekać początkowy głód wypijając szklankę wody mineralnej, a następnie spożyć niskokaloryczny posiłek.

dietetyk Agnieszka Kopacz