Kalorynka                  Skontaktuj się z nami!

Nie pamiętasz hasła?

Aktywność fizyczna a spalanie kalorii

Sprawdź, co zyskujesz, żyjąc aktywnie i ile kalorii możesz spalić, uprawiając ulubiony sport.

Najlepsze ćwiczenia odchudzające to takie, które aktywują jak najwięcej mięśni, ponieważ wtedy spalamy najwięcej kcal. Dodatkowo jeżeli chcemy wykonywać ćwiczenia na schudnięcie powinniśmy zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak: 

- rodzaj aktywności fizycznej ( trening cardio, trening siłowy, kombinacja) 

- długość treningu (najmniej 60 minut) 

- rodzaj treningu ( inaczej ćwiczymy jeśli zależy nam na podniesieniu kondycji, a inaczej przy spalaniu tkanki tłuszczowej) 

Poniżej opisano aktywność fizyczną, która może bardzo wspomóc odchudzanie:

Bieganie

     Bieganie można uprawiać o każdej porze roku, zarówno na świeżym powietrzu, jak i na bieżni w fitness klubie. I to jest jedną z największych zalet tego sportu. Oczywiście, rodzaj treningu musi być odpowiednio dobrany do twojego wieku i kondycji. Bieganie wzmacnia nasz układ krążenia, obniża ciśnienie, usprawnia układ oddechowy. Dzięki systematycznym treningom zwiększa pojemność płuc i znacznie poprawia naszą kondycję. Jest jednym z najlepszych sposobów na utratę tkanki tłuszczowej, bo podczas biegania spalamy mnóstwo kalorii i rzeźbimy sylwetkę. I to nie tylko nogi i pupę. Jeśli masz problemy z dodatkowymi fałdami na brzuchu, bieg je skutecznie zmniejszy. Podczas godziny joggingu w szybkim tempie tracimy nawet do 600 kcal. Bieganie jest również wspaniałym antystresantem, czemu sprzyja trening na świeżym powietrzu, czyli kontakt z naturą. Jogging to nie tylko korzyść dla ciała, ale również i dla umysłu. Biegając systematycznie, szybko zauważamy postępy. Niemożliwe staje się możliwe, a każdy dystans można pokonać. To w prosty sposób przekłada się na życie. 

     Spalanie: ok. 500-600 kcal/h

 

Nordic walking

     To marsz ze specjalnymi kijkami. Wymyślony został w Finlandii, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Jest o wiele efektywniejszy, niż zwykły marsz, ponieważ dzięki kijkom nie tylko angażujemy do pracy mięśnie nóg, ale także mięśnie klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy oraz mięśnie brzucha i barków. Nordic walking  rozwija siłę i wytrzymałość ramion i nóg, ułatwia wchodzenie pod górę. Dzięki takiemu treningowi spalamy o 20–40 % więcej kalorii, niż przy normalnym chodzeniu. Kijki powodują, że podczas marszu zmniejsza się nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co może być istotne dla osób po kontuzjach lub mających słabe mięśnie. Ponieważ nordic walking  odciąża stawy, może być doskonałą aktywnością dla ludzi starszych lub otyłych. Dlatego sport ten może być uprawiany w zasadzie przez każdego, bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic walking  usprawnia układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, zwiększa pobór tlenu przeciętnie o 20–58%, w zależności od intensywności wbijania kijków. Zwiększa elastyczność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy i równowagi. 

     Spalanie – ok. 270–300 kcal/h

 

Jazda na rowerze 

     Wzmacnia mięśnie ud, łydek, ramion, brzucha i pośladków. Zwiększa wydolność płuc i kondycję organizmu. Poprawia wytrzymałość i samopoczucie szczególnie, gdy jeździmy w terenie. Jazda na rowerze jest wskazana dla osób z dużą nadwagą, ponieważ trening odciąża większą część ciała. Nie jest również sportem powodującym liczne kontuzje, a za to dobrym treningiem kondycyjnym. Pobudza krążenie i dotlenia organizm. W zależności od tego, jakie chcesz osiągnąć efekty – czy to wysmuklić czy umięśnić ciało - sam łatwo możesz regulować intensywność treningu, odpowiednio ustawiając biegi lub wybierając odcinki trasy pod górę. Jazda na rowerze znacznie poprawia kondycję skóry - szczególnie nóg – czyli niweluje cellulit.

     Spalanie – ok. 270–300 kcal/h

 

Pływanie 

     Jest uznawane za najzdrowszą ze wszystkich dyscyplin sportowych. Może je uprawiać każdy, bez względu na kondycję i wiek. Regularne pływanie nie tylko ładnie rzeźbi sylwetkę, pełni również funkcję zdrowotną i korekcyjną. Poprawia odporność, zwiększa wydolność organizmu, opóźnia oznaki starzenia. Podczas półgodzinnego treningu można spalić około 300 kcal. Dzięki temu tracimy tkankę tłuszczową i przy okazji umięśniamy ciało. Pływanie wzmacnia układ oddechowy oraz układ krążenia, ale także układ kostny. Dzięki pływaniu serce pracuje miarowo, a cały organizm dotlenia się. Ten sport polecany jest przez ortopedów, ponieważ angażuje mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Regularne treningi zapobiegają bólom kręgosłupa. 
     Jeśli nie jesteś wytrawnym pływakiem, wybierz aqua aerobik. To ćwiczenia ruchowe w wodzie, które równie dobrze angażują mięśnie, co trening na sali. Aqua aerobik może być nawet przyjemniejszy od tradycyjnego. Woda sprawia, że nie czujemy tak bardzo wysiłku, no i nie pocimy się, a możliwość kontuzji jest niewielka.

      Spalanie przy pływaniu – ok. 400– 500 kcal/h, a spalanie przy Aqua aerobik – ok. 270–300 kcal/h

Tenis

     To sport partnerski, a przez to bardzo efektywny. Dzięki rywalizacji, angażujemy ciało podwójnie. Tenis świetnie wzmacnia kondycję. Jest również skutecznym sposobem na spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego im bardziej masz wymagającego partnera, tym dla ciebie lepiej, bo ćwiczysz intensywniej. Tenis angażuje do pracy wszystkie główne partie mięśniowe. Dzięki użyciu rakiety, nie tylko skutecznie trenujemy nogi, ale również brzuch oraz górne partie ciała, czyli ładnie rzeźbimy ramiona. Zmiany tempa treningu sprzyjają lepszej przemianie materii. Gra z partnerem powoduje, że łatwiej nam uprawiać ten sport systematycznie, ponieważ wzajemnie się mobilizujecie. 

     Spalanie – ok. 350–400 kcal/h

Jazda na nartach

     To doskonała forma aktywności na świeżym powietrzu. Przede wszystkim dlatego, że to trening aerobowy, który uprawiamy przeważnie przez długi czas, podczas dnia. Jest to dla nas przyjemność i nie zauważamy upływu czasu. To bardzo wpływa na naszą korzyść, ponieważ tkanka tłuszczowa spala się dopiero po 20 minutach wysiłku. Czyli długie godziny spędzone na stoku, bardzo sprzyjają odchudzaniu. Jazda na nartach świetnie wpływa na nasz układ krążenia, układ wydolnościowy i oddechowy. Jest treningiem, który doskonale wzmacnia nogi, jednocześnie ładnie je kształtując. Dzięki użyciu kijków, do pracy zaangażowana jest również górna część ciała – aktywnie pracują ramiona. By uniknąć kontuzji i dobrze przygotować się do sezonu narciarskiego, konieczny jest wcześniejszy trening na sucho. Minimum dwa miesiące przed planowanym wyjazdem na narty przygotuj mięśnie, wykonując systematyczny trening aerobowy oraz siłowy. 

     Spalanie – ok. 400 kcal/h

Jazda na rolkach

     To jeden ze sportów wymagających od nas wzmożonego wysiłku, by utrzymać równowagę. Dzięki temu doskonale i bardziej efektywnie angażujemy do pracy mięśnie nawet te, które nie pracują przy innych ćwiczeniach aerobowych. Rolki są doskonałym treningiem wytrzymałościowym, a także bardzo intensywnym, dlatego podczas jazdy na rolkach tracimy relatywnie więcej kalorii, niż podczas spokojniejszych ćwiczeń. Rolki bardzo sprzyjają utracie tkanki tłuszczowej - szczególnie na udach i pośladkach. Świetnie rzeźbią nogi, które nie tylko nabierają ładnych, proporcjonalnych kształtów, ale i poprawiają kondycję skóry. Jeśli masz problemy z cellulitem, to doskonały sposób, by się go pozbyć.

     Spalanie – ok. 380–420 kcal/h