Czego unikać w diecie – 10 produktów których nie warto jeść

Nie jest łatwo unikać niezdrowej żywności i utrzymywać zdrową dietę. Jest wiele niezdrowych pokarmów, które nas kuszą i trudno się im oprzeć. Istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy zrezygnować z niezdrowej żywności. Czego unikać w diecie? 10 punktów opisaliśmy dla Ciebie poniżej.

1.Czego unikać w diecie – Cukier rafinowany

Cukier rafinowany powstaje w wyniku przetwarzania naturalnych cukrów w celu usunięcia ich naturalnych składników odżywczych i błonnika. Proces ten usuwa również witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które pomagają utrzymać nasze ciało w zdrowiu. Rafinowany cukier jest szkodliwy dla zdrowia, również dlatego, że może powodować próchnicę, przyrost masy ciała, cukrzycę i choroby serca. Prowadzi również do wahań nastroju i poczucia niepokoju.

2.Czego unikać w diecie – Produkty przetworzone

Przetworzona żywność jest ogólnie niezdrowa. Często zawiera duże ilości cukru, soli, tłuszczu i innych składników, które są szkodliwe dla zdrowia. Produkty przetworzone zostały pozbawione składników odżywczych, a następnie dodano do nich sztuczne składniki. Należy unikać przetworzonej żywności, ponieważ może ona prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Przetworzona żywność jest zwykle tańsza, gdyż często jest wytwarzana w fabryce z tańszych składników, takich jak syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. Unikaj złej jakości szynki i parówek.

3.Czego unikać w diecie – Tłuszcze trans

Tłuszcze trans znajdują się w produktach spożywczych, takich jak margaryna, frytki i słodycze. Wykazano, że zwiększają ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Tłuszcze trans to rodzaj nienasyconych tłuszczów, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. FDA podjęła niedawno kroki w celu zmniejszenia spożycia tłuszczów trans, wymagając od producentów żywności wyeliminowania lub zmniejszenia ilości tłuszczów trans obecnych w ich produktach do 2018 roku.

4.Czego unikać w diecie? – Napoje alkoholowe

Spożywanie alkoholu jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Jest głównym czynnikiem ryzyka marskości wątroby, raka, udaru i chorób serca. Skutki zdrowotne spożywania alkoholu zależą od ilości wypijanej ilości i Twojego wieku. Picie zbyt dużej ilości alkoholu może również wpływać na dietę, ponieważ zwiększa apetyt na niezdrowe potrawy, takie jak pizza lub frytki. Alkohol jest także wysokokaloryczny.

5.Czego unikać w diecie? – Słodycze

Istnieje wiele powodów, dla których słodycze są niezdrowe. Cukier uzależnia i może spowodować, że jesz więcej. Słodycze są niezdrowe, ponieważ mają niską wartość odżywczą. Nie dostarczają organizmowi żadnych witamin ani minerałów. Zawarty w nich słodyczach cukier będzie przechowywany w postaci tłuszczu zamiast dostarczać energii.

6.Czego unikać w diecie? – Produkty mleczne

Niektóre produkty mleczne są obecnie uważane za niezdrowe. Są nie tylko bogate w kalorie i tłuszcze, ale także zawierają dużo laktozy, która jest dla niektórych trudna do strawienia. Nabiał złej jakości jest również wypełniony hormonami i antybiotykami podawanymi krowom. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich produktów mlecznych, warto zwracać uwagę na etykiety i zachować czujność.

7.Czego unikać w diecie – Olej

Istnieje wiele różnych rodzajów olejów i wiele różnych korzyści zdrowotnych, które z nich wynikają. Nie można więc powiedzieć, że wszystkie oleje są dla Ciebie złe.  Ogólnie rzecz biorąc, oleje o wysokiej zawartości tłuszczów nienasyconych i niskiej zawartości tłuszczów nasyconych są zdrowsze niż oleje o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych. Najgorszy jest olej używany do smażenia potraw. Dzieje się tak dlatego, że często zostaje podgrzany do wysokiej temperatury i zawiera tłuszcze trans, które są bardzo niezdrowe dla Twojego serca.

8.Czego unikać w diecie? – Białe pieczywo

Białe pieczywo nie zawiera składników odżywczych i błonnika. Pieczywo ciemne jest wytwarzane z pełnego ziarna i zawiera więcej błonnika, białka i zdrowych tłuszczów niż pieczywo białe. Dodatkowo biały chleb zawiera więcej cukru niż ciemne pieczywo, Niestety, białe pieczywo to ulubieniec wielu z nas, ponieważ często jest tańsze i bardziej dostępne.

9.Czego unikać w diecie? – Fast food

Fast food jest niezdrowy, ponieważ zawiera dużo kalorii, tłuszczu i sodu. Brakuje w nim składników odżywczych i błonnika, które są ważne dla zdrowej diety. Dodatkowo ma wysoki poziom kalorii, tłuszczu i sodu, co może prowadzić do otyłości. Fast food ma również niski poziom witamin i minerałów, których brak może prowadzić do licznych chorób przewlekłych.

10.Czego unikać w diecie? – Napoje gazowane

Napoje gazowane są niezdrowe, ponieważ zawierają dużo cukru, jak już wiemy – cukru należy unikać. Napoje gazowane i inne słodkie napoje zwiększają ryzyko otyłości, cukrzycy, próchnicy zębów i chorób serca. Cukier jest dodawany do wielu napojów, aby zapewnić słodki smak. Problem polega na tym, że cukier dostarcza pustych kalorii bez wartości odżywczych, co z czasem może prowadzić do przyrostu masy ciała lub otyłości. Oprócz dużej ilości cukru, napoje te zawierają również kofeinę, która zwiększa ryzyko uzależnienia, a także zaburzeń snu i lęku u niektórych osób.

Niezdrowe jedzenie – podsumowanie

Im więcej spożywamy niezdrowej żywności, tym bardziej prawdopodobne jest, że odczujemy negatywne skutki zdrowotne. Ważne jest, abyśmy wiedzieli, jakie są konsekwencje naszej niezdrowej diety. Niezdrowe jedzenie może uzależniać i powodować przejadanie się. Niezdrowa żywność może prowadzić do otyłości, która jest głównym czynnikiem ryzyka problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, rak i udar. Tak zwane ,,śmieciowe jedzenie” jest bogata w cukier, tłuszcz i przetworzone węglowodany. Mamy nadzieję, że po naszym artykule zrezygnujesz, chociaż z części złych nawyków żywieniowych.