Lucuma – co to jest i jakie ma właściwości?

Cukier to biała śmierć – o tym wiemy wszyscy. A gdyby tak zastąpić cukier czymś słodkim, a jednak wartościowym i pełnym wspaniałych właściwości dla zdrowia? Lucuma sprawdzi się w tej roli znakomicie! Te niepozorne owoce skrywają w sobie mnóstwo cennych składników odżywczych, doskonale zastępując cukier w codziennej diecie. Czym właściwie jest lucuma i w jaki sposób możesz wykorzystywać ją w kuchni? Jaki ma smak i jakie korzyści dla organizmu zapewnia? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Czym jest lucuma?

Lucuma to narodowy owoc Peru, zwany tam również „złotem Inków”. Drzewo lucumy jest wiecznie zielone, owocuje przez cały rok. Owoc posiada twardy miąższ o bardzo słodkim smaku. Z racji trudności w transporcie, owoce lucumy są przewożone w postaci sproszkowanej, używanej jako zdrowy zamiennik cukru. Owoc lucumy swoim wyglądem przypomina awokado bądź mango. Ma twardą skórkę o zielono-brązowym kolorze i miękki miąższ o jasnożółtym zabarwieniu. Niektórzy porównują smak lucumy do smaku syropu klonowego. Ciekawostką jest fakt, że owoców lucumy nie spożywa się bezpośrednio po opadnięciu na ziemię z drzewa. Owoce należy przechowywać do zmięknięcia w ciemnym miejscu, dopiero wówczas nadają się do spożycia.

Jakie właściwości ma lucuma?

Lucuma, a dokładniej proszek z jej owoców, ma niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że jest polecany diabetykom i osobom z problemami z gospodarką węglowodanową. Stosowanie lucumy zamiast cukru nie powoduje gwałtownego skoku poziomu glukozy we krwi, nie wywołuje więc wzmożonej senności. Mówiąc o właściwościach lucumy, nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowo wysokiej zawartości błonnika i witamin, w szczególności B3, potasu oraz wapnia. Przez całe lata owoce lucumy stosowano jako środek ochrony serca i układu krążenia. Wyniki przeprowadzonych badań jasno wskazują na zdolność do zmniejszenia nadciśnienia u osób stosujących lucumę regularnie.

Ponadto, owoce lucumy są nierzadko stosowane jako naturalny antybiotyk. Lucuma wpływa korzystnie na gojenie się ran, regenerację uszkodzonych tkanek, a także ma działanie przeciwzapalne. Dzięki swojemu składowi lucuma wpływa korzystnie na procesy starzenia skóry, opóźniając je i redukując zmarszczki. Lucumę może stosować każdy, również kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jest to produkt bezpieczny do stosowania także przez osoby borykające się z cukrzycą. Owoce lucumy to tzw. superfoods. Dostarczają one naszemu organizmowi wiele cennych składników odżywczych, w tym węglowodany, błonnik i mnóstwo przeciwutleniaczy.

Jak stosuje się lucumę?

Lucumy nie da się stosować w pełni analogicznie do zwykłego cukru, gdyż proszek lucuma słabo rozpuszcza się w wodzie. Można jednak potraktować go jako cenny, słodki dodatek do różnego rodzaju koktajli czy deserów. Lucumę bardzo często stosuje się również na diecie redukcyjnej jako zastępstwo dla zwykłego cukru. Sproszkowane owoce lucumy pozwalają na zachowanie uczucia sytości na dłużej, dzięki czemu jemy mniej, a waga spada.