Stretching – ćwiczenia rozciągające dla każdego

Stretching to rodzaj ruchu, który polega na rozciąganiu mięśni. Stretching może pomóc zmniejszyć sztywność i ból mięśni, poprawić elastyczność ciała i zwiększyć zakres ruchu. Można go wykonywać codziennie lub regularnie – kilka razy w tygodniu, aby utrzymać dobrą formę fizyczną.

Jak powszechnie wiadomo aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia. Pomaga utrzymać wagę, obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia Twoją kondycję i przyspiesza metabolizm. Stanowi również doskonały sposób na relaks i redukcję stresu. Zastanawiasz się czy ćwiczenia rozciągające również mają tak wiele zalet? Poniżej odpowiadamy na Twoje pytanie.

1.Regularne rozciąganie zmniejsza ryzyko kontuzji mięśni i ścięgien

Regularne rozciąganie zmniejsza ryzyko kontuzji mięśni i ścięgien, ponieważ powoduje ono wydłużenie i elastyczność tych tkanek. W wyniku tego, podczas aktywności fizycznej mięsień jest bardziej odporny na przeciążenia, a ścięgno może się lepiej ukierunkować. Ponadto regularne rozciąganie pomaga utrzymać stawy w dobrej formie, co dodatkowo zapobiega kontuzjom

 2. Wspomaga prawidłowy przebieg procesu regeneracji po intensywnym treningu

Rozciąganie pomaga w regeneracji po treningu, ponieważ zmniejsza napięcie mięśniowe, które może powodować ból i dyskomfort po intensywnym treningu. Stretching rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do lepszego dopływu krwi do mięśni i tkanek. Krew jest bogatym źródłem substancji odżywczych i witamin, które są potrzebne do regeneracji uszkodzonego tkanki mięśniowej.

3.Pomaga zwalczyć ból pleców

Stretching jest pomocne w zwalczaniu bólu pleców, ponieważ pozwala nam na rozluźnienie naszych mięśni oraz stawów. Ból pleców może być spowodowany przez napięte i zablokowane mięśnie, a także przez problemy ze stawami.

4. Umożliwia lepsze dotlenienie organizmu

Stretching umożliwia lepsze dotlenienie organizmu ponieważ pozwala ono na rozszerzenie świadomego oddychania, co z kolei prowadzi do bardziej efektywnego transportu tlenu do komórek.

5. Usprawnia krążenie

Rozciąganie usprawnia krążenie, ponieważ przyczynia się do poprawy ukrwienia tkanek. W rezultacie krew jest lepiej doprowadzana do wszystkich narządów i tkanek ciała, a sama jej ruchliwość jest znacznie lepsza.

6. Pobudza układ limfatyczny do sprawnego działania

Rozciąganie pobudza układ limfatyczny, ponieważ stymuluje ruchy ciała, co z kolei pomaga w pompowaniu krwi przez żyły i tętnice. Ruch całego ciała jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowia układu limfatycznego.

7.Uubiona czynność sportowa stanie się jeszcze przyjemniejsza

Rozciąganie jest przyjemne dlatego, że pomaga rozluźnić ciało i zrelaksować się.

Stretching – czy jest pomocny w pracy siedzącej?

Stretching to rodzaj ćwiczeń fizycznych, w których określony mięsień lub ścięgno (lub grupa mięśni) jest celowo wydłużana w celu poprawy odczuwanej elastyczności mięśnia i uzyskania komfortowego napięcia mięśniowego. Rozciąganie jest również stosowane terapeutycznie w celu złagodzenia skurczów.

Jakie ćwiczenia pomogą? Oto kilka prostych propozycji na dobry początek:

Rozciąganie mięśni karku

Rozciąganie mięśni karku polega na wykonywaniu ćwiczeń, które rozciągają i wzmacniają mięśnie szyi, ramion oraz pleców. Ćwiczenia te mogą pomóc zmniejszyć dolegliwości bólowe spowodowane nadmiernym napinaniem tych mięśni.

Siedząc lub stojąc, unieś głowę i ramiona do góry, a następnie spójrz w lewo, prawo i na środek. Możesz także wykonać okrągłe ruchy cała głową. Powtórz ruch 8-10 razy każdym kierunku.

Rozciąganie barków

Rozciąganie barków polega na rozciąganiu mięśnia i ścięgna piersiowego w celu poprawy ruchomości i elastyczności. Może być przeprowadzane zarówno podczas ćwiczeń fizycznych, jak i w formie osobistej rehabilitacji.

Stań prosto z rękoma opuszczonymi do boków ciała. Unieś jednocześnie obydwie ręce do góry nad głową, a następnie powoli je zsuń do tyłu, tak aby dotknąć dłoniom pleców (jeżeli to możliwe). Powtórz 10-12 razy.

Rozciąganie ramion

Rozciąganie ramion to ćwiczenie, które pomaga rozciągnąć mięśnie i ścięgna w okolicach barków. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z bólami pleców.

Ćwiczenie na rozciąganie ramion można wykonać, stając prosto i trzymając ręce po bokach. Następnie powoli unieś jedną rękę do góry nad głową, druga ręka powinna sięgać tyłu, aż dotkniesz dłoni do pleców. ,,Roluj” barki w przód i w tył, aby poczuć rozciąganie. Powtórz ćwiczenie z drugim ramieniem.

Jeśli pracujesz w pozycji siejącej i odczuwasz bóle pleców, stretching zdecydowanie jest dla Ciebie! Rozciąganie może zapobiegać bólom pleców i szyi. Ponadto jak już wspomnieliśmy wyżej, może pomóc w utrzymaniu dobrej postawy i ułatwić oddychanie. Rozciąganie może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i ścięgien, a także stymulować krążenie.