Kalorynka                  Skontaktuj się z nami!

Nie pamiętasz hasła?

Ćwicz dla zdrowia

 

Ćwiczenia to nie tylko sposób na piękną sylwetkę. 

 

 

Według badań zamieszczonych w Annals of Internal Medicine regularne ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu problemów związanych z działaniem układu nerwowego. Osoby, które pozostawały aktywne przez większość swojego życia są o 40 % mniej narażone na rozwój takich chorób jak Alzheimer lub otępienie.


Poprzednie badania wykazały, że regularna aktywność fizyczna może zapobiegać powstaniu także innych problemów zdrowotnych m.in. zapalenia stawów, niektórych rodzajów raka oraz udaru mózgu. Jest to również znane, że działania takie pozytywnie wpływają na funkcjonowanie serca oraz całego układu krwionośnego.


Najlepszą częścią tego badania jest fakt, że nawet osoba nie będąca aktywna fizyczna w wieku 20 i 30 lat, rozpoczynająca ćwiczenia w późniejszym wieku również odnosi korzyści. W rzeczywistości poziom fitnessu może być dopasowany do każdego wieku, co ułatwia ćwiczenie osobom starszym.


Badania z Journal of Neurology wykazało również, że ćwiczenia zmniejszyły proces narastania blaszki miażdżycowej w tętnicach. Ma to nie tylko pozytywny wpływ na serce, ale dodatkowo wpływa na pamięć i osiąganie lepszych wyników na testach psychologicznych. Dodatkowo wraz z wiekiem nie stajemy się zależni od pomocy innych osób i sami jesteśmy w stanie zająć się sobą i swoimi sprawami.


Co jest dobre dla ciała, jest także pozytywne dla naszego mózgu. Jeśli to nie jest motywacją, aby zwiększyć swoją aktywność fizyczną to nie wiem, co może być lepszą.


Może masz znajomego albo członka rodziny, który cierpi na demencję. Przekaż mu informację, które mogą wpłynąć w jakiś sposób na stan jego zdrowia.


Jako młodzi ludzie często zapominamy, że nie jesteśmy niezniszczalni. Niedosypianie, niewłaściwa dieta oraz zachowania nie do końca promujące zdrowy styl życia. Nie odczuwamy skutków tego w obecnej chwili, ale wpływa to na nasze przyszłe życie.


Dlatego skoro posiadamy świadomość i wiedzę w jaki sposób uchronić się przed rozwojem groźnych chorób powinniśmy zrobić wszystko, aby to wykorzystać. Piękna sylwetka jest ważna, ale w porównaniu do bycia zdrowym to tylko dodatkowa korzyść płynąca z regularnej aktywności fizycznej.


Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy życie w biegu i działanie pod ciągłą presją jest tak popularne. Chcemy odnosić coraz więcej sukcesów, zapominając że jeśli nie zadbamy o nasze zdrowie najzwyczajniej w świecie możemy nie doczekać się ich świętowania.

 

                                                                                     

Tekst: Aleksandra Józwik/ kalorynka.pl