Czym różni się gravel od szosy? Wskazujemy różnice!

Rower szosowy to jeden z powszechnie wykorzystywanych rodzajów jednośladów. Gravel natomiast jest względnie nowym konceptem, łączącym w sobie cechy modeli szosowych i górskich. Sprawdź, czym jeszcze różnią się między sobą te dwa unikalne rowery.Ramy i geometria – podstawowe różnice

Mogłoby się wydawać, że rowery szosowe i gravelowe to modele bliźniacze pod kątem ich wyglądu. Różnice jednak tkwią w szczegółach. Pomimo że wymiary poszczególnych elementów ramy są zbliżone, jednak ich pochylenie względem przedniego widelca czy rury podsiodłowej nieco się różni. Tym samym komfort jazdy na każdym z nich okazuje się nieco inny. Przykładowo wybierając gravel, naturalnie bardziej prostujesz plecy.

Geometria ma duży wpływ nie tylko na postawę rowerzysty, ale także oddziałuje na stabilność jazdy. Szosa jest krótka, a także bardziej zwrotna, co sprawia, że sprawnie reaguje na mocniejsze naciśnięcie pedału. Dzięki temu świetnie sprawdzi się na gładkich powierzchniach, gdzie zależy Ci na prędkości. Rower gravelowy, pomimo zbliżonej do szosy wagi, jest stabilniejszy, a co się z tym wiąże łatwiej nad nim zapanować. Skutkuje to tym, że tego typu jednoślad lepiej poradzi sobie na nierównych powierzchniach.

Opony i koła – gravel a szosa

Opony to jedna z głównych różnic między szosami a gravelami. Te pierwsze częściej wykorzystują wąskie opony o szerokości od 23 mm do 28 mm. Dzięki temu powstaje niski opór toczenia podczas jazdy na gładkich powierzchniach. W przypadku tych drugich lepszym wyborem okazują się szerokie opony, które mieszczą się w przedziale 30-45 mm. Wtedy można liczyć na dobrą przyczepność oraz dużą wytrzymałość. Ponadto komfort jazdy na nierównych powierzchniach jest znacznie wyczuwalny.

W obu typach rowerów znajdziesz zbliżonej średnicy koła. Zazwyczaj jest to 700C, chociaż w gravelach możesz zetknąć się z wymiarem 650B. Te drugie oferują zwiększoną przyczepność, co sprawdza się na górskich trasach. Zwróć uwagę na ich masę, gdyż w przypadku rowerów szosowych warto szukać kół lekkich, natomiast nieco większa waga kół gravelowych wręcz w niektórych przypadkach może przyczynić się do poprawy stabilności.

Gravel a szosa – zastosowanie

Znasz już podstawowe różnice między gravelem a szosą. Warto więc zadać sobie pytanie, kiedy sięgnąć po dany model. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i planów. Rower szosowy to świetny wybór dla entuzjastów szybkości i sportowego stylu jazdy na gładkich powierzchniach. Rower gravelowy natomiast okazuje się idealną propozycją dla osób szukających uniwersalnych rozwiązań.

Jeżeli szukasz odskoczni od codzienności, możesz wypróbować rower szosowy. Jazda na wyścigi rowerowe z czasem stanie się Twoim hobby. Gdy natomiast marzysz o długich wycieczkach z rodziną i znajomymi w nieznanych miejscach, postaw na wszechstronny gravel. Sprawdzi się także w dojazdach do pracy w wiosenne i letnie poranki, gdy potrzebujesz odrobiny ruchu przed rozpoczęciem dnia. Jeśli szukasz właśnie takiego rozwiązania, sprawdź między innymi ofertę na stronie:  https://www.empik.com/sport/rowery/rowery-gravelowe,41140106,s.

Artykuł sponsorowany.