Antyperspirant czy dezodorant – co wybrać?

Choć pocenie się jest całkowicie normalnym zjawiskiem, to jednak często wywołuje dyskomfort i skrępowanie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy poceniu się towarzyszy nieprzyjemny zapach i mokre plamy na ubraniach. Dlatego na co dzień stosujemy kosmetyki maskujące zapach i blokujące pot. Antyperspirant czy dezodorant? Który preparat lepiej wybrać?

Antyperspirant i dezodorant — czym się różnią?

Dezodorant i antyperspirant to nazwy, których często używamy zamiennie. Jednak warto mieć świadomość, że oba terminy nie są tożsame. Dezodorant i antyperspirant mają podobną funkcję. Zadaniem obu produktów jest minimalizowanie dyskomfortu związanego z poceniem się. Różnica polega na odmiennym działaniu i właściwościach. Dezodorant zwalcza bakterie odpowiedzialne za przykry zapach potu i maskuje nieprzyjemną woń. Antyperspirant czasowo blokuje gruczoły potowe i tym samym zmniejsza ilość wydzielanego potu. Wybór produktu powinien być uzależniony od Twoich potrzeb i stylu życia. Przed zakupem dezodorantu lub antyperspirantu należy sprawdzić jego skład i czas działania. Najlepsze produkty mogą skutecznie chronić skórę przed potem nawet do 96 godzin.

Kiedy warto stosować antyperspirant?

Antyperspirant skutecznie blokuje pot na wiele godzin. Tego rodzaju kosmetyk jest szczególnie polecany sportowcom, osobom pracującym fizycznie lub prowadzącym bardzo aktywny tryb życia. Antyperspirant jest dostępny w formie sprayu, kulki i sztyftu. Każdy z wymienionych produktów ma swoje wady i zalety. Obecnie dużą popularnością cieszą się antyperspiranty w sprayu. Na rynku znajdziesz preparaty przeznaczone dla kobiet i mężczyzn ze skórą suchą, wrażliwą lub normalną. Aplikacja antyperspirantu w sprayu jest bardzo prosta. Wystarczy, że rano rozpylisz antyperspirant na skórę pod pachami. Dobrej jakości produkty bardzo szybko się wchłaniają i nie podrażniają delikatnej skóry. Ochronna powłoka, którą tworzy antyperspirant, z czasem może się ścierać. Ten produkt możesz też łatwo zmyć przy użyciu odrobiny letniej wody. Pamiętaj, aby kosmetyk zawsze nakładać na suchą i czystą skórę.

Kiedy warto sięgnąć po dezodorant?

Dezodorant to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają problemu z nadmiernym poceniem się. Ten kosmetyk działa antybakteryjnie, a przy tym wydziela intensywny i bardzo przyjemny zapach. Dobre dezodoranty możesz stosować zamiast perfum lub jako ich uzupełnienie. W takim wypadku rozpyla się produkt nie tylko na skórę pod pachami, ale również na pozostałe części ciała. W dobrych drogeriach znajdziesz także specjalne dezodoranty do stóp, dzięki którym Twoje stopy będą suche i pachnące nawet w wyjątkowo upalne dni. Dezodorant warto stosować, gdy wiesz, że nie będziesz się bardzo pocić. Ten produkt stanowi wystarczającą ochronę na co dzień, dlatego możesz go używać przed wyjściem do pracy lub na spotkanie towarzyskie.

Na pytanie, co jest lepsze: antyperspirant czy dezodorant? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór produktu powinien być uzależniony od sytuacji i Twoich indywidualnych preferencji. Jednak warto wiedzieć, czym różnią się między sobą oba kosmetyki. Mając tę wiedzę, bez problemu podejmiesz korzystną dla siebie decyzję.